بررسی تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ (Analog) و دیجیتال (IP)

شاید شما هم، هنگام خرید دوربین مداربسته، بر سر دوراهی قرار گرفته باشید. از یک طرف با دوربین مداربسته آنالوگ با قیمت مناسب و هزینه کم مواجه شده‌اید. و از طرف دیگر، امکانات جدید دوربین مداربسته دیجیتال همراه با کیفیت ضبط تصاویر از نظرتان دور نمانده است. در این مقاله سعی کرده‌ایم، شما را با تفاوت این دو مدل دوربین مداربسته آشنا کنیم تا براساس نیاز و ملزومات خود، بتوانید دوربین مداربسته مناسب خود را انتخاب کنید.

تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال

امروزه دوربین‌های مداربسته اهمیت زیادی در حفظ امنیت اماکن عمومی و شخصی دارند. هر شخصی برای حفظ امنیت اموال خود باید اقدام به نصب دوربین مداربسته کند. اگر شما هم به دنبال خرید دوربین مداربسته برای منزل یا محل کار خود هستید، حتماً با جستجو بین سیستم‌های مداربسته مختلف، بین خرید دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته تحت شبکه مردد شده‌اید. در ادامه تیم آلارمد به مهم‌ترین تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال می‌پردازد تا شما همراهان عزیز بوانید با توجه به نیاز خود، دوربین مناسب را خریداری بفرمایید.

چرا باید از دوربین مدار بسته استفاده کنیم؟ معرفی دلایل نصب دوربین مداربسته

دوربین‌های آنالوگ و دیجیتالی چه نوع دوربین‌هایی هستند؟

در ادامه به مواردی اشاره شده است که در هر یک، تفاوت‌ها و شباهات‌های دوربین‌های مداربسته آنالوگ و دیجیتال پرداخته شده است:

انتقال دیتا در دوربین‌های آنالوگ و دیجیتال

انتقال دیتای دوربین‌های آنالوگ از طریق سیم می‌باشد. اما انتقال در دوربین‌های دیجیتال، معمولا تحت شبکه هستند. دیتا در دوربین‌های دیجیتالی، پس از رمزگذاری ارسال می‌شود. در صورت هک شبکه، امکان هک کردن تصاویر وجود ندارد.

این نوع انتقال، تفاوت چشمگیری در قیمت این دو نوع دستگاه ایجاد می‌کند. دوربین‌های آنالوگ معمولا قیمت پایین‌تری نسبت به دیگر دوربین‌ها دارند. اما نباید از هزینه سیم‌کشی آن‌ها غافل شد.

گیرنده‌های دوربین مداربسته

دوربین مداربسته دیجیتالی، تصاویر ضبط شده را بر روی سیستمی با نام NVR می‌فرستد. در صورتی که دوربین مداربسته آنالوگ، تصاویر را در دستگاه DVR دریافت و ضبط می‌کند.

نوع نمایش تصاویر در دوربین آنالوگ بر روی دستگاه‌های نمایشگر متفاوت است و نیازمند مبدل‌های خاص می‌باشد. در صورتیکه تصاویر ضبط شده از دوربین‌های دیجیتالی با وضوح بالا می‌توانند بر روی نمایشگرهای تلویزیونی بدون نیاز به مبدل نمایش داده شوند. ضمن آنکه قدرت زوم و وضوح تصاویر دیجیتال بسیار بالاتر از نوع آنالوگ آن است.

دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال

بسیاری از دوربین‌های مداربسته تحت شبکه دارای پورت SD Card هستند که در مواقع قطعی سرور، NVR و یا دستگاه‌های ذخیره‌سازی، بتوانید تصاویر را ذخیره کنند و اطلاعات از دست نرود.

کیفیت ضبط در آنالوگ و دیجیتال

یکی دیگر از تفاوت های دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال، روش ضبط و کیفیت آن است. روش دوربین‌های مداربسته برای ضبط و ارسال تصاویر قدیمی است. پس از اینکه تصاویر توسط دوربین‌های آنالوگ ضبط شد، از طریق کابل‌های کواکسیال منتقل می‌شوند و روی یک دستگاه (DVR) ذخیره‌سازی می‌شوند.

دوربینهای آنالوگ بر اساس داده‌های ویدوئی کار می‌کنند مانند تلویزیون یا دوربین فیلم برداری و یا مانیتور و یک IP Camera بر پایه مبنای دیجیتال یا باینری، داده‌ها را ارسال می‌نماید و همانند دیگر تجهیزات تحت شبکه یک آدرس به خود اختصاص می‌دهد، در دوربین‌های IP علاوه بر محیط شبکه داخلی در مرورگرهای وب هم می‌توان تصاویر را رصد کرد.

اما دوربین‌های مداربسته تحت شبکه عملکردی متفاوت دارند. تصاویر با استفاده از دوربین‌های دیجیتال ضبط می‌شوند و به صورت اتوماتیک توسط دوربین Encode می‌شوند و توسط پروتکل IP به صورت دیجیتال به شبکه کامپیوتری منتقل می‌شوند. در دوربین‌های مداربسته IP دستگاه ذخیره کننده NVR نام دارد.

دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال

از مهم‌ترین تفاوت‌های دوربین مداربسته IP با آنالوگ کیفیت تصاویر ذخیره‌شده است. تصاویر ضبط‌‌ شده در دوربین‌های آنالوگ قابلیت بزرگ‌نمایی زیادی ندارند و شما نمی‌توانید بخش‌های یک تصویر را به‌اندازه کافی و با کیفیت لازم بزرگنمایی کنید؛ اما در دوربین‌های تحت شبکه با توجه به اینکه از ساختار دیجیتال برای دریافت تصاویر استفاده می‌شود و تعداد پیکسل‌هایی که از تصاویر دریافت می‌شود بسیار بالا است شما می‌توانید تصاویر با کیفیتی را ضبط کنید و به راحتی آن‌ها را بزرگ‌نمایی کنید.

تعداد نصب دوربین‌های دیجیتال و آنالوگ

نوع طراحی دوربین مدار بسته دیجیتال و زاویه رصد دوربین باعث شده که هر دوربین مداربسته دیجیتالی کارایی چند دوربین مدار بسته آنالوگ را داشته باشد. این قابلیت مهم گاهی در برآورد هزینه نهایی نصب انواع دوربین های بسته نیز مهم می شود. معمولا نصب یک دوربین دیجیتالی به جای چندین دوربین آنالوگ رخ می‌دهد.

به‌طورکلی گفته می‌شود که نصب دوربین مداربسته دیجیتالی بسیار کم‌خرج‌تر از دوبین‌های آنالوگ است. بررسی ساختمان و مکان‌های موردنیاز برای نصب دوربین باعث می‌شود که گاهی نصب دوربین مداربسته دیجیتال مقرون به صرفه‌تر باشد.

معرفی انواع دوربین مداربسته، ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها

انتقال صدا و تصویر در دوربین‌های مداربسته

در دوربین‌های IP می‌توانید یک جسم را انتحاب کنید که در صورت حرکت، آلارم دریافت کنید. همچنین در صورت یک حرکت و یا اتفاق خاص، دوربین به شما ایمیل ارسال کند.

دوربین‌های مداربسته دیجیتالی یا تحت‌شبکه، قابلیت انتقال صدای دوطرفه را نیز دارند. به‌این معنی که هر دوربین مجهز به میکروفون و خروجی بلندگو است که آن را ضبط می‌کند. اما در دوربین‌های آنالوگ نیاز به دو زوج کابل و یک میکروفون است که این خود هزینه‌ای جداگانه دارد.

امنیت تصاویر در دوربین‌ها

امنیت تصاویر در دوربین‌های دیجیتالی به‌دلیل استفاده از کابل کواکسیال و کانکتورهای ساده بیشتر است. به‌طورکلی به علت استفاده از کابل در دوربین‌های آنالوگ و ارسال تصاویر بدون رمزگزاری هک کردن براحتی امکان‌پذیر می‌باشد. اما در دوربین‌های تحت شبکه به دلیل آدرس IP خاص آن، دزدیدن تصویر آن‌ها تقریباً محال است.

امکانات دوربین‌های مداربسته

از دیگر امکانات دوربین‌های مداربسته آنلوک و دیجیتالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنالوگ:

  • تنوع: دوربین‌های آنالوگ در مدل‌ها و قالب‌های مختلفی طراحی و عرضه شده‌اند.
  • سازگاری بالا: نصب و راه‌اندازی آن‌ها بسیار ساده می‌باشد.
  • عدم پوشش نظارتی در فضاهای بزرگ: دوربینهای آنالوگ برای نظارت محیط‌های وسیع گزینه مناسبی نیستند.
  • خرید نرم‌افزار: به تعداد دوربین‌های آنالوگ بایستی مجوز نرم‌افزاری نیز خریداری شود.

دیجیتال:

  • امکان تأمین ولتاژ برق با یک کابل شبکه: در مدلهای PoE به جای کابل کشی برق و شبکه کافیست فقط یک رشته کابل مانند Cat5 برای رساندن برق و دیتا استفاده شود.
  • نظارت از طریق اینترنت: دوربین‌های IP برای نظارت از راه دور خیلی بهتر از دوربین‌های آنالوگ می‌باشند.
  • ذخیره آسان اطلاعات: ذخیره دیتا به مراتب ساده‌تر و دسترسی به آن آسانتر از دوربینهای آنالوگ می‌باشد.
  • نیاز به پهنای باند زیاد: دوربین‌های IP به نسبت آنالوگ از پهنای باند زیادتری استفاده می‌کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *