راهنمای انتخاب بهترین مکان برای نصب دوربین مداربسته در اماکن مختلف

انتخاب ارتفاع و مکان مناسب برای نصب دوربین مداربسته به اندازه پیدا کردن یک دوربین باکیفیت اهمیت ویژه‌ای دارد. در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

مکان نصب دوربین مداربسته

یکی از سوالاتی که هر خریدار دوربینی از خود می‌پرسد، اینست که بهترین مکان نصب دوربین مداربسته کجاست؟ نصب دوربین در مکان و ارتفاع مناسب، تاثیر زیادی بر عملکرد آن دارد. زیرا اگر محل نصب دوربین، درست انتخاب نشود، می‌تواند باعث از دست رفتن هزینه و کارایی دوربین شود. به‌همین دلیل، پیش از هر اقدامی، باید تعیین کرد که دوربین در چه جایی و با چه هدفی نصب شود.

چرا باید از دوربین مدار بسته استفاده کنیم؟ معرفی دلایل نصب دوربین مداربسته

جانمایی دوربین‌های مداربسته

در نصب دوربین‌های مداربسته، بسیار مهم است که ابتدا بدانید،‌تا چه اندازه می‌خواهید منظره اطراف را پوشش دهید. همچنین به چند دوربین مداربسته برای محافظت از خانه خود نیاز دارید؟ زوایای لنزهای دوربین شما تا چه حد، نواحی موردنظر را ضبط می‌کند؟ به‌طورکلی تعداد نصب دوربین‌ها بستگی به میزان میدان نظارت، زوایای نمای دوربین، اندازه و طرح مکان موردنظر شما دارد.

در ادامه به بررسی نقاط مختلف در خانه، شرکت، مغازه‌ها و سایر اماکن که در آن‌ها باید دوربین قرار گیرد، می‌پردازیم. و مناسب‌ترین مکان را برای نصب دوربین مداربسته معرفی می‌کنیم.

توجه: قبل از نصب دوربین مداربسته، توجه داشته باشید که مکان نصب باید قانونی و خارج از حریم خصوصی افراد باشد. در چنین شرایطی نصب دوربین باید در نزدیک منطقه غیرقانونی، در زاویه‌ای که تسلط کافی به عبور و مرور افراد وجود داشته باشد، صورت گیرد. بنابراین عاقلانه است که شما پیش از نصب دوربین، قوانین مربوط به منطقه موردنظر خود را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که قوانین و حریم‌شخصی را نقض نمی‌کنید.

۱- نصب دوربین مداربسته در خارج از اماکن

در مرحله اول، محافظت از محیط بیرونی خانه خود امری ضروری است.

– درب‌های ورودی و پشتی:

در حدود ۳۴ درصد از سارقان از طریق درب اصلی وارد منزل و مکان‌های موردنظرشان می‌شوند. و در حدود ۲۲ درصد از آن‌ها از در پشتی سرقت می‌کنند. به‌همین دلیل باید به این نقاط توجه کافی داشت. نصب دوربین در مقابل تمامی ورودی‌های اصلی و فرعی ساختمان از مهم‌ترین نکات در خارج مکان موردنظر می‌باشد.

اگر دوربین را در بیرون از محوطه منزل خود نصب می‌کنید، از لوله‌های فلزی برای محافظت از کابل‌ها و جلوگیری از دستکاری آن استفاده کنید.

– پنجره‌های کنار خیابان و بالکن‌ها:

یکی از روش‌های متداول در سرقت منازل، به‌خصوص طبقه اول ساختمان‌ها، شکستن شیشه پنجره‌ها و یا بالکن خانه مسکونی است. در صورتی که منزل شما دارای چنین شرایطی‌ست، حتما باید نسبت به نصب دوربین مشرف بر این نقاط اقدام کنید.

– نمای بیرونی و حیاط:

نظارت بر حیاط به شما کمک خواهد کرد که هرکسی که منزل شما را از بیرون تحت نظر دارد مشاهده کنید. همچنین شما می‌توانید از آن برای نگاه کردن فعالیت‌های کودکان، حیوانات و عابرین استفاده کنید.

۲- جانمایی دوربین مداربسته در داخل اماکن

در اقدام بعدی می‌توانید محیط داخلی منزل خود را به‌وسیله دوربین‌های مداربسته پوشش دهید. اضافه کردن لایه دوم امنیت در محیط داخل خانه باعث افزایش امنیت و قدرت پیشگیری از سانحه می‌شود.

– محل اتاق‌های داخلی:

نصب دوربین مداربسته در اتاق‌ها برای کنترل رفت‌وآمد صورت می‌گیرد. برای نصب دوربین باید نکات زیر را برای به حداکثر رسیدن کارایی دوربین درنظر بگیرید:

  • در صورتی که پنجره اتاق از بیرون قابل دسترس باشد، نزدیک پنجره نصب نشود.
  • از دوربین‌های سقفی (دام) برای داخل اتاق استفاده کنید.

– راهروها:

اگر راهروی مکان موردنظر شما طولانی باشد، باید از دو عدد دوربین به صورت پشت به پشت استفاده کنید. این امر باعث از بین رفتن نقطه کور در دوربین می‌شود.

– نمای داخلی مناطق مشترک

شما می‌توانید یک دوربین مداربسته را در قسمت اصلی منزل خود قرار دهید و حرکات تمامی کسانی که می‌خواهید را مورد بررسی قرار دهید. در این حالت، اگر کسی وارد اتاق، راهرو و سایر مکان‌ها شود، شما می‌توانید آن را مشاهده کنید.

۳- مناسب‌ترین مکان برای نصب دوربین مداربسته در داخل مغازه

یکی از اساسی ترین نقاطی که طبق قوانین مرتبط با اماکن عمومی، نصب دوربین مداربسته در آن الزامی می‌باشد، داخل مغازه و اماکن تجاری دارای رفت‌وآمد عمومی است. نصب دوربین مداربسته برای این نقاط باید به گونه‌ای باشد که در صورت بروز هر نوع اتفاقی، تصاویر قابل بررسی و مشاهده دقیق باشد. مکان‌هایی که در مغازه‌ها باید موردتوجه قرار گیرد عبارت است از:

  • ورودی مغازه از سمت داخل
  • بالای صندوق فروشگاه و قسمت‌هایی که قصد نظارت بر عملکرد کارکنان وجود دارد.
  • نصب وربین در نقاط کور فروشگاه
  • محوطه پارکینگ‌ها برای حفظ امنیت خودروهای مشتریان

۴- بهترین محل نصب دوربین در دفاتر تجاری و شرکت‌ها:

نصب دوربین مداربسته در دفاتر شرکت‌ها و سازمان‌ها به دلایلی مانند کنترل ورود و خروج، نظارت بر عملکرد و پیشگیری از اعمال غیرمجاز بسیار مهم می‌باشد. در یک دفتر تجاری محل نصب دوربین مدار بسته در نقاط زیر الزامی است:

  • بخش اداری که کارمندان
  • آشپزخانه و محیط‌های استراحت.
  • انبار و محل نگه‌داری اجناس با ارزش.
  • سایر نقاطی که ممکن است مورد توجه مدیر باشد.

نصب دوربین مداربسته در این نقاط اگر به درستی انجام شود، علاوه بر جلوگیری از تخلفات باعث افزایش صداقت کارمندان شما نیز می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *