بررسی دلایل ایجاد نویز در دوربین مداربسته و نحوه رفع آن

نویز در دوربین مداربسته به‌طور معمول در تصویر وجود دارد به این معنی که هرگز تصویر ثبت‌شده مانند واقعیت نیست. اما می‌توان با مهیا کردن شرایطی، این نویز را به حداقل رساند. معمولا دلایل ایجاد نویز در دوربین مدار بسته را می‌توان به دو عامل درون شبکه‌ای و برون شبکه‌ای تقسیم کرد که در ادامه این مقاله به آن می‌پردازیم.

نویز در دوربین

نویز در دوربین یکی از عواملی است که بیشتر نصابان بعد از نصب دوربین،‌ممکن است با آن مواجه شوند. این مشکل به‌طور معمول در تصاویر وجود دارد. به‌این شکل که به نظر می‌رسد آن تصویر از واقعیت نیست. اما میزان آن می‌تواند آنقدر کم باشد که بتوان گفت وجود ندارد و یا آنقدر زیاد باشد که نتوان سوژه ی تصویر را تشخیص داد. نویز به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که در این مقاله به بررسی این دلایل می‌پردازیم.

نویز در دوربین‌های مداربسته

نویز در تصاویر دوربین، اغلب به صورت برفک و یا دانه دانه نمایان می‌شود. این امر باعث کاهش کیفیت تصاویر و عدم وضوح آن‌ها می‌گردد. وجود نویز در تصاویر می‌تواند دلایل متعددی مانند استفاده از سیستم‌های فاقد کیفیت، نوردهی بالا در بخشی ثبت تصویر، باز ماندن طولانی شاتر، کاهش جریان دیودهای نوری و … باشد. دو نوع نویز وجود دارد:

۱- نویزهای ناشی از سیگنال الکترونیکی

این نوع نویزها معمولا به صورت نقاط ریز نمایان می‌شوند که به علت تقویت بیش از اندازه سیگنال تصویر در نور کم است. اندازه حسگر هم نقشی به سزایی در میزان نویز دارد. حسگرهای بزرگتر بخشی بیشتری از نوری که از لنز عبور می‌کند را استفاده می‌کنند. به این ترتیب حساسیت و سرعت شاتر کمتری لازم خواهند داشت.

همچنین بخوانید: چرا باید از دوربین مدار بسته استفاده کنیم؟ معرفی دلایل نصب دوربین مداربسته

۲- نویزهای ناشی از تداخل الکترومغناطیسی

نویز الکترومغناطیسی معمولا به صورت خطوط یا موج در تصاویر ظاهر می‌شوند. این خطوط گاهی اوقات در تصاویر حرکت کرده و مانع از دید مناسب می‌شود. این نوع نویز به علت تداخل امواج الکترو مغناطیسی با سیگنال های مربوط به دوربین مداربسته ایجاد می گردد. افت شدید سیگنال نیز یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن نویز الکترومغناطیسی می باشد.

عوامل ایجاد نویز در تصویر

 نویز معمولا حاصل از کارکرد اجزای الکترونیکیِ داخلی و یا عوامل بیرونی می‌باشد. همواره سازندگان با روش‌های مختلفی سعی بر کاهش اثرات مخرب این پدیده شوند. پس همواره به یاد داشته باشید که در وهله‌ی اول، تجهیزات خود را باکیفیت مطلوب خریداری نمایید. در ادامه عواملی که ممکن است منجر به ایجاد نویز شوند را بررسی می‌نماییم:

۱- استفاده از منبع برق نامناسب

برای اینکه دوربین بتواند کارکرد صحیحی داشته باشد، باید ولتاژی مطابق با دستورالعمل شرکت سازنده‌اش به آن بدهید. در بیشتر دوربین‌های مداربسته این مقدار برابر با ۱۲VDC است. اگر دوربین به اندازه کافی جریان مناسبی را دریافت نکند، مشکلات مربوط به تداخل و نویز در تصاویر دوربین مداربسته ظاهر شود.

۲- استفاده از کابل‌هایی با کیفیت پایین

اگر کابل‌هایی با کیفیت پایین نتوانند مانع از ورود امواج الکترومغناطیسی موجود در محیط به داخل کابل شوند، منجر به ایجاد نویز در تصاویر خواهند شد. همچنین باید فاصله‌های صحیح کابل‌ها با توجه به نوع استفاده شده از آن رعایت شود. زیرا کابل‌ها دارای محدودیت‌های فاصله هستند.

نویز در دوربین

همچنین اتصالات برق و کابل‌ها را همواره به درستی بررسی کنید. استفاده از کانکتورهای BNC با کیفیت می‌تواند احتمال نویز تصویر را به‌شدت کاهش دهد.

۳- استفاده از دوربین‌های با کیفیت پایین

مواردی وجود دارد که دوربین مداربسته بکار رفته کیفیت پایینی دارد و تصاویر با کیفیتی ارائه نمی‌کند. بنابراین مهم است که در هنگام خرید، دوربین‌هایی را انتخاب کنید که حداقل الزامات مورد نیاز برای پروژه شما را دارند. بهتر است دوربین‌هایی با نام تجاری معتبر، دفترچه راهنمای محصول و یک شماره تلفن برای پشتیبانی فنی خریداری کنید. در غیر این صورت با مشکلات تصویری جدی مواجه خواهید شد.

بهترین روش، خرید دوربین تحقیق راجع به آن می‌باشد. قبل از خرید دوربین مداربسته باید به اندازه حسگر، نسبت اندازه حسگر به تعداد نقاط آن و سرعت پردازشی آن توجه داشت. هرچه اندازه این موارد بیشتر باشد، دوربین از نظر کیفیت مطلوب‌تر است.

همچنین بخوانید: بررسی تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ (Analog) و دیجیتال (IP)

۴- استفاده از مبدل‌های بی‌کیفیت

در هنگام استفاده از کابل‌ها باید از مبدل‌هایی که وظیفه تبدیل و تقویت سیگنال‌ها را بر عهده دارد، استفاده کنید. توجه داشته باشید که این مبدل‌ها، سازگار با تکنولوژی دوربین شما باشند. مبدل‌های گوناگونی برای هر یک از تکنولوژی‌های HDCVI ،HDTVI یا AHD وجود دارد که باید به آن توجه داشت.

نویز در دوربین

۵- بسترسازی نامناسب

انتخاب مکان مناسب برای عبور کابل تصویر و محل نصب دوربین می‌تواند تا حدی در کاهش نویز تاثیرگذار باشد. دوربین‌ها باید در مکانی باشند که کمترین لرزش به آن‌ها وارد شود. همچنین انتخاب مکان مناسب برای قرار گرفتن دستگاه ضبط مهم است. زیرا برخی از محیط‌ها نویز تصاویر را تشدید می‌کنند.

۶- دمای دوربین مداربسته

هنگامی که دوربین مداربسته بیش از حد داغ می‌شود، نویز در تصویر ظاهر می‌شود. این مورد تا حدی به نوع دوربین مداربسته بستگی دارد. هرچه کیفیت دوربین شما ضعیف‌تر باشد، گرمای بیشتری را در خود جذب می‌کند. همچنین گرمای بیش از حد دوربین می‌تواند ناشی از عدم وجود تهویه مناسب در محل نصب باشد.

باید از قراردادن دوربین مداربسته در نور مستقیم آفتاب بدون روپوش خودداری نمود. زیرا گرم شدن دوربین مداربسته علاوه بر افزایش نویز و کاهش سرعت پردازشی، باعث نوسان ولتاژ نیز می‌شود.

۷- عدم وجود نور مناسب

برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته لازم است که نور کافی در محیط وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که ضبط تصاویر در محیط‌‌های تاریک همواره با ایجاد نویز همراه است و یک روند طبیعی به‌حساب می‌آید. هرچه سنسور تصویر بکاررفته در دوربین بزرگتر باشد، تصویر در شرایط نور کم، کیفیت بهتری خواهد داشت.

به کارگیری نور مناسب و کافی و تعیین محل مناسب برای نصب باعث می‌شود دوربین مداربسته زمان و حساسیت کمتری برای ثبت تصویر لازم داشته باشد و نویز کمتری ثبت کند.

نویز در دوربین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *